Čistící mejdan na kolejišti

18.8.2015

Vítáme vás při další aktualizaci z našeho modelového království.

Nejdříve se budete moci podívat na úpravu a přeměnu MTB lokomotiv, kdy po menší úpravě je stroj vybaven motorem Mashima a taktéž po krátkém čase chrastící reproduktor je vyměněn za nový od Zima. Při rozborce celého modelu jsme žasli, jak jsou převodovky promazány, kdy olej doslova tekl, tam kde ani neměl být, sice jsem také zastáncem, že kdo maže, ten jede, ale tohle bylo i na mě moc… Nyní budeme pozorovat, jak dlouho vydrží s novým motorem i reproduktorem a dáme vám vědět. Jenom podotknu závěrem, že u strojů Roco jsme za pět let provozu neměnili žádný motor.

Dále uvidíte opět něco z modelařiny, kdy pokračujeme v dodělávaní zeleně na Žďase, kluci přes elektroniku dali dohromady nové ovládání serv, tak aby nedocházelo k občasným zákmitům a při startu aby servo nekontrolovalo polohy.

Jinak mladí kluci sestavují traktory, které budeme nakládat na vozy a vozit do Nového Města do Agrozetu, vyrobili osvětlené nápisy na budovu ve Žďáře, barvili hejno Trabantů, určené taktéž do vlaku a hlavně pomáhali při velké čistící akci, která proběhla před prázdninami. Veškeré soupravy byly z kolejiště vyjmuty a podstoupili čištění a přeměření odporů na nápravách. Po týdenní práci sice nebylo ještě vše hotovo, zbylo asi pět souprav, které jsme při následujících brigádách dali také do oběhu. Po pár dnech provozu došlo ale k paradoxu, kdy všechno vyčištěné izopropylem (lihem) bylo najednou špinavé, soupravy nechtěly jezdit, projížděly, koleje se špinily i během pár hodin provozu a tak přišli na řadu čistící gumy od Roca, kdy jsme museli celé kolejiště přegumovat a poté již soupravy byly v pohodě a dokonce i osvětlené vlaky svítily bez blikání a pomrkávání. Rada závěrem tedy zní: lihujte i gumujte, nic není dokonalé…

Hezké pokoukání i zbytek prázdnin, přejí modeláři ze Žďáru nad Sázavou.

Projekt podpořili: