Slavnostní otevření kolejiště a jeho první zatěžkávací zkouška

19.5.2011

Tomuto aktu ale předcházely náročné celodenní (i noční) zapojování elektroinstalace a ještě ve středu večer Libor programoval starou trať. V noci ze čtvrtka na pátek se prováděl generální úklid podlahy, kdy Jirkova manželka snad šest hodin umývala, čistila a drhla celou plochu. My jsme ještě vyrovnávali nerovnosti kolejí v dělení rámů, natírali kolečka vozů a seřazovali z nich vlaky. V pátek už nikdo nemohl do místnosti v botech a tak to bude i nadále, neboť jsme nakoupili igelitové návleky a každý návštěvník je bude muset použít před vstupem do místnosti. Ještě zbývaly pověsit závěsy a umístit lavice, u kterých časem přibude i zábradlí, ale na to si musíme nejdříve vydělat nějakou činností. Jen tak mimochodem, když jsme u těch peněz, tak podle dokladovaných faktur se nám již částka na stavbu vyšplhala přes 900 tisíc korun a na kolejišti jsme odpracovali na 5 300 hodin.

Vraťme se ale k pátečnímu slavnostnímu otevření, na které jsme pozvali jak naše sponzory, tak zastupitele města. Starostka Dagmar Zvěřinová a místostarosta Mgr. Brychta nás nenechali ve štychu a přišli po sedmnácté hodině slavnostně střihnout pásku rozestavěného díla. Poté jsem je provedl celým kolejištěm, seznámil je s naší další činností a poprosil je o první zápisy do návštěvní knihy Modelového království. Po slavnostním přípitku jsme rozjezdili několik souprav, aby bylo zřejmé, že se opravdu jedná o železnici a seznámili jsme hosty s celým kolejištěm.

S pozdním večerem jsme se poté pustili do konečné fáze příprav na výstavu, kdy jsme ještě rozmisťovali vozy, auta, lidičky a další drobnosti. Ráno jsme se sešli kolem osmé. Víťa nám sepsal číselné kódy jednotlivých souprav, abychom v zadávání do ovladače neměli chaos a mohli jsme vpustit první návštěvníky. Mohu říci, že to ze začátku bylo náročné s tím zadáváním čísel, ale odpoledne a hlavně druhý den již nikdo problém neměl a jezdili jsme opravdu dobře. Párkrát nám také „spadnul program“, ale naši pohotoví hlídači se lidem následně věnovali a omlouvali technické problémy na zařízení. Další členové klubu pouštěli na dvou okruzích autíčka a tak zájemci již mohli vidět i rozpracovaný silniční provoz. Dokonce kolega způsobil jednu dopravní nehodu, když nedal vlakem přednost náklaďáku…

Nicméně mohu konstatovat, že to akce byla úspěšná, přišlo přes 1500 návštěvníků a většinou jsme měli kladné ohlasy, i když se také našli popichovači, že by toho za padesát korun viděli více. Nicméně jsem je upozornil, že je to výstava rozestavěného kolejiště, nikoliv hotového a že mohou opravdu, ale opravdu přijít, až to bude hotové.

Tento a každý další víkend bychom měli jezdit od 10 do 17 hodin, takže pokud máte chuť mrknout, jak se to dělá, jste vítáni. Jinak přes týden stavíme dále krajinu, takže budou k vidění stále nové a nové úseky Děkujeme za přízeň a třeba někdy v království naviděnou.

Projekt podpořili: