Tvorba polystyrenové krajiny

17.4.2011

Využívám chvilku volna nedělního dopoledne, abych pro vás sepsal novinky, které se poslední dobou udály v modelovém království. Jednou z nich je i ta, že se mi podařilo sehnat dalšího krajináře (Roman Bezucha) o kterém jsem se zmiňoval v předešlé aktualizaci a který ochotně za námi přijel od Mladé Boleslavi a tři dny (spíše noci) s námi makal na krajině. Základ krajiny jsme navrstvili tvrzeným polystyrenem a poté již vhodně formovali páječkou k obrazu svému. Pokračovali jsme na rameni od Nedvědice, kde skončil s krajinou Jirka Macek, který se s námi již definitivně rozloučil (prý pro nedostatek času). Položili a vyřezali jsme polystyren až k Zelené Hoře za Žďárskou stanicí a nyní děláme poslední úpravy před nanášením koberců a statické trávy.

Také se mi ozval pan Pospíšil z Model Scene, který nám přislíbil svoji pomoc a kterého jsme nechali dělat rameno od Ski hotelu, přes údolí Dolních Louček až ke Žďáru. Jelikož využívá při stavbě také polystyren, tak jsme mu nachystali výstelku na potřebná místa, aby se poté již nemuseli zdržovat s pokládkou.

Poprvé přijel i se svým synem, vytáhli nádobíčko (asi to už někdy dělali) a pustili se do práce. Ani jsme nestíhali dolepovat polystyren, jak jim to šlo od ruky. Zdržení tak nakonec nastalo v důsledku zdlouhavého odstraňování tvrzeného polystyrenu, na který se v příští návštěvě vybavil motorovou pilou. Od té doby používáme pouze polystyren bílý podlahový, ten je přeci jen tvrdší než klasický. Za tři návštěvy se již docela rýsují obrysy budoucí krajiny a dokonce jsme začali již s podkladním nátěrem vytvořeným z duvilaxu, plavené křídy a tónovací malířské barvy. Nedvědické rameno měl sice Jirka natřené latexem s pilinami, ale když to má být všude stejné, tak jsme provedli další nátěr i tam. Na takto připravenou plochu se již dají pokládat koberce či flokovat statická tráva.

Jinak pokračují drobné práce, jako je frézování stružek podél kolejí, sypání kolejí šotolinou, zapojování elektroinstalace a osazování přestavníků pro Žďárskou stanici. Také jsem sehnal na zapojování kabeláže další dva kamarády, kteří nám budou chodit pomáhat, abychom toho měli do pouti hotové co nejvíce.

V další reportáži se m.j. dozvíte o návštěvě kolegů Tomášů Bartoše a Samohýla, kteří si vzali na paškál Jirkovu krajinu…

Projekt podpořili: